کاشت مو در مطب و توسط پزشک عمومی و متخصصین غیرمربوط ، ممنوع است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاشت مو ، در مطب و توسط پزشک عمومی و متخصصین غیرمربوط ، ممنوع است

 

 

کاشت مو در مطب‌ها غيرمجاز است و مدرک انجمن بين‌المللي کاشت مو نيز مجوز پيوند مو نيست هشدار وزارت بهداشت درباره پيوند مو امروزه موسسات، مراکز جراحي محدود، مطب‌ها و درمانگاه‌هاي بسياري براي ترميم، کاشت و پيوند مو فعاليت دارند که در اين ميان افرادي غيرمتخصص و يا در اماکن غيرمجاز و نامناسب اقدام به تبليغات گسترده و اعمال جراحي در اين زمينه مي‌کنند. پيرو موارد مطرح شده و شکايات متعدد ارسال شده از طريق دانشگاه‌هاي علوم‌پزشکي در خصوص کاشت مو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، بخشنامه‌اي را صادر کرد که در آن اعلام گرديد متخصصان واجد شرايط براي انجام کاشت مو شامل متخصصان پوست، جراحان پلاستيک و جراحان سر و گردن هستند که دانش کافي در زمينه بيماري‌هاي پوستي و مو داشته باشند. اين متخصصان نياز به داشتن مدرک ندارند و ساير تخصص‌هاي جراحي منوط به ارايه مدرک معتبر دانشگاهي مورد تاييد معاونت آموزشي قادر به ارايه خدمت مذکور هستند.

 

 


از جمله موارد ديگر اين بخشنامه مکان کاشت مو است که شامل درمانگاه‌هاي تخصصي پوست و مو، مرکز جراحي محدود و بيمارستان‌هايي که بخش پوست با مسووليت متخصص پوست دارند خواهد بود و به اين وسيله انجام عمل کاشت مو در مطب‌ها مجاز نيست. امکانات مانيتور قلبي و احياي بيمار و حضور متخصص يا تکنيسين بي‌هوشي الزامي است. با استناد به اين بخشنامه وزارت بهداشت که براساس قانون متولي امر تضمين و تامين سلامتي شهروندان ايراني است، انجام اعمال زيبايي توسط افراد فاقد صلاحيت در اماکن غيرمجاز نظير آرايشگاه‌ها به طرز بي‌رويه‌اي در حال انجام بوده و متاسفانه افزايش روزافزوني به خود گرفته است که باعث بروز مشکلات و معضلات درماني جدي و چه بسا خسارت غيرقابل جبران مالي و جاني شهروندان عزيز گرديده است لذا به منظور حفظ و ارتقاي سطح سلامتي ضمن خودداري از مراجعه به مراکز غيرمجاز جهت انجام اين‌گونه اعمال بايد موارد تخلف مشاهده شده در شهرستان‌ها به شبکه‌هاي بهداشت و درمان و در مراکز استان‌ها به اداره نظارت بر درمان دانشگاه‌ علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني اعلام شود تا براساس قانون از فعاليت غيرمجاز اين افراد که مخل سلامت اجتماعي است جلوگيري به عمل آيد.


انجام جراحي کاشت مو احتياج به رعايت استانداردهاي فضاي فيزيکي و استانداردهاي تجهيزاتي و نيروهاي تخصصي تعريف شده دارد لذا طبق دستورات وزارت بهداشت انجام آن در مطب‌ها غيرقانوني است و براي انجام اعمال جراحي چون کاشت، ترميم و پيوند مو تنها تکنيسين بودن و دانستن تکنيک آن کافي نيست بلکه داشتن تخصص و آشنايي با بيماري‌هاي پوست و مو و شناسايي آنها اهميت ويژه‌اي دارد. ضمنا مدارک صادر شده از انجمن بين‌المللي کاشت مو يا عضويت در اين انجمن فاقد ارزش قانوني جهت انجام عمل کاشت مو است و در ميان مدارک دانشگاهي که بسياري از آنها نيز در کشورهاي غربي از جمله آمريکا و انگليس صادر مي‌گردد، تنها مدرکي داراي ارزش و اعتبار است که توسط سفارت ايران در کشور مربوطه و کميته ارزشيابي علمي تخصصي وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي ايران مورد تاييد قرار گيرد و با مهر جمهوري اسلامي ايران صادر شود. بنابراين عضويت پزشکان، پرستاران يا پيراپزشکان در انجمن بين‌المللي کاشت مو انجمن اروپايي کاشت مو يا انجمن پيوند موي ايتاليا و فرانسه و مدارک صادر شده از آنها تحت هر عنواني مجوز انجام پيوند مو نمي‌باشد.


شايان ذکر است ضروري است انجام اين قبيل جراحي‌ها و اقدامات درماني در اين زمينه که بعضا حتي توسط متخصص نياز به جراحي نداشته و تنها بيماري پوستي محسوب مي‌شود، تحت نظر افراد مورد تاييد و متخصص و در اماکن مجاز تحت پوشش معاونت درمان و وزارت بهداشت صورت گيرد. اگر داوطلب پيوند مو هستيد، اولين کار مهم شما پيدا کردن يک جراح باتجربه در زمينه پيوند مو است تا بتواند بهترين و طبيعي‌ترين کاشت مو را براي شما انجام دهد. توجه به اين نکته بسيار ارزشمند است زيرا بايد در قبال صرف وقت و هزينه جراحي بتوانيد به نتيجه رضايت‌بخشي برسيد. در صورتي که جراح مربوطه تخصص کافي در اين زمينه نداشته باشد، مي‌تواند باعث از بين رفتن موهاي سالم فرد شده و يک طاسي دايمي براي بيمار ايجاد کند. سال‌ها پيش براي کاشت مو از روش پانچ استفاده مي‌شد که در آن، ظاهر موهاي کاشته شده بعد از رشد، مشابه موهاي عروسک بوده و به صورت دسته‌هاي 20 تايي رشد مي‌کند، به خصوص بعد از خيس کردن اين موها، نماي عروسکي آن بيشتر نمايان شده و مورد رضايت بيماران نيست. از عوارض ديگر اين روش رشد ضعيف موهاي کاشته شده و باقي ماندن اسکار (جوشگاه) در پوست سر است. در حالت طبيعي وقتي دقيق به پوست سر خود نگاه کنيد، متوجه مي‌شويد موهايتان در دسته‌هاي يک تا 4 تايي رشد مي‌کنند، پس اگر گرافت‌هاي کاشته شده به اين اندازه ظريف باشند نماي سر، عروسکي و غيرطبيعي نمي‌شود. بعد از گذشت سال‌ها همراه با پيشرفت علم و تکنولوژي در زمينه پيوند مو روش فوليکولار يونيت ابداع شد. در اين روش نوار برداشته شده از پشت سر به واحدهاي فوليکولي که به طور طبيعي در سر هستند تقسيم مي‌شود، بنابراين به هيچ عنوان نماي عروسکي ايجاد نمي‌شود. جراحان متخصص در زمينه پيوند مو از اين روش استفاده مي‌کنند و روش پانچ کنار گذاشته شده است.


در سال‌هاي اخير پيشرفت‌هاي چشم‌گيري در زمينه پيوند مو مشاهده مي‌شود و همه آنها نمايان‌گر اين نکته است که با وجودي که اين جراحي به ظاهر ساده و با بي‌‌حسي موضعي به صورت سرپايي انجام مي‌شود ولي عملي بسيار ظريف و حساس بوده و رعايت صدها نکته مهم در آن الزامي است تا بتوان به بهترين نتيجه و بالاترين درصد رشد موهاي کاشته شده رسيد. تيم پيوند مورد نظر شما بايد مجموعه‌اي از افراد باتجربه و بااطلاع باشد تا عوارض بسيار نادر اين جراحي گريبانگير شما نشود و موهاي کاشته شده با رعايت نکات و تکنيک‌هاي جديد با درصد بالايي بتوانند رشد کنند. پيوند مو را سرسري نگيريد بسياري از اعمال جراحي پزشکي هستند که امکان دارد به ظاهر خيلي پيچيده نيايند و همين امر موجب مي‌شود مردم تصور کنند براي انجام آنها به دانش تخصص پزشکي نيازي نيست. مثلا شايد امروزه به راحتي بتوانيد مراحل يک جراحي پلک يا بيني و يا کاشت مو را در کتاب‌ها يا اينترنت ببينيد و با خود بگوييد حتما يک پزشک عمومي که دوره اين کار را ديده باشد و مدرکي از فلان کلينيک خارج از کشور در اين‌باره اخذ کرده باشد کاملا قادر به انجام آن است و نيازي به يک جراح متخصص نيست. در حالي که اين کار يک دانش تخصصي مي‌خواهد و آن پزشک بايد در دوره رزيدنتي به شناخت کافي دست يابد و در حضور اساتيد خود مهارت کسب کند. در مورد پيوند مو نيز قضيه به همين صورت است. بعضي از افراد هستند که نه متخصص پوست و مو هستند، نه تخصص جراحي سرو گردن دارند و نه جراح پلاستيک‌اند، اما مي‌گويند قادرند پيوند مو انجام دهند. اغلب آنها مي‌گويند عضو انجمن بين‌المللي پيوند مو در کشورهاي اروپايي هستند و با اين عناوين مردم را به خود جلب مي‌کنند.


اجازه بدهيد نکته مهمي را در اين خصوص يادآور شوم که به غير از سه تخصصي که نام بردم، تنها کساني قادرند اين کار را انجام دهند که وزارت بهداشت مدرک آنها را تاييد کرده باشد. صرف اينکه فردي در يک کشور اروپايي دوره ديده باشد کفايت نمي‌کند و قابل اعتماد نيست، ضمنا عضو بودن در انجمن‌هاي ياد شده هيچ ارزشي ندارد چون هر کسي که تمايل داشته باشد از پزشک عمومي و پرستار و غيره مي‌توانند در آن عضو شوند. داشتن دانش تخصصي براي اين کار الزامي است زيرا در خيلي از بيماري‌هاي پوست و مو نبايد پيوند انجام شود. براي مثال امکان دارد در سر بيماري که مراجعه کرده است هيچ نشاني از پسوريازيس نبينيم ولي با دانشي که داريم به معاينه زانو يا آرنج شخص مي‌پردازيم يا گاهي در معاينه متوجه مي‌شويم فرد به لوپوس مبتلاست و يا ليکن پلان دارد. اگر به دليل عدم دانش کافي براي فردي که در سرش نشاني از بيماري پسوريازيس نيست پيوند مو انجام شود، (نه فقط پيوند مو بلکه هر دستکاري يا جراحي ديگر در بدنش) بدن او پر از پسوريازيس خواهد شد. پزشک متخصص پوست بيماري ها را مي‌شناسد و بررسي مي‌کند و گرنه اينکه صرفا بي‌حسي انجام شود و موها را از پشت‌سر بردارند و به قسمت جلو پيوند دهند کاري است که در اکثر پيوندها به تکنيسين واگذار مي‌شود. عمدتا تکنيسين‌هاي آموزشي ديده زيرنظر پزشک مي‌آموزند چه‌طور در اين کار به او کمک کنند. بنابراين نمي‌توان انتظار داشت در يک مطب که استريل نيست و عفونت‌ها به آساني اضافه مي‌شوند و مشکل‌ساز خواهند شد، پيوند مو صورت گيرد. اگر پزشکي يکي دو بار در مطب اين کار را انجام داده است و اتفاقي هم نيفتاده نمي‌تواند مجوزي باشد که دوباره با جان مريض‌ها بازي کند.


خوشبختانه وزارت بهداشت بيانيه‌اي در همين مورد داده است که انجام چنين کارهايي مانند پيوند مو در مطب ممنوع است و بايد در کلينيک‌ها و بيمارستان‌ها انجام شود و قطعا متخصصي که تاييديه وزارت بهداشت دارد قادر به انجام اين کار است. مطالبي که مطرح کردم جهت اطلاع شما بيماران عزيز و متقاضيان کاشت مو است، اميدوارم با حقوق خود آشنا شده باشيد.

 

زمان انتشار: يكشنبه 23 خرداد 1395 (5 سال قبل)
تعداد بازدید: ۵۸۷۰

شرکت طراحی وب سایت پدروسافت
تمام حقوق وب سایت متعلق به انجمن متخصصین پوست استان البرز می باشد